Bota

Koronavirusi, Brazili vatër botërore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:38 - 29/03/21 |
Opi Nion

Brazili është shndërruar në vatrën botërore COVID-19. Sipas të dhënave zyrtare, në këtë shtet në 3 ditët e fundit, janë raportuar mbi 8700 jetë të humbura, për një total prej mbi 312 mijë viktima.

I lartë mbetet dhe numri i rasteve të reja, ndërsa as masat kufizuese dhe as vaksinimi nuk po shërben për ngadalësimin e transmetimit. Përballë kësaj situate qytete të ndryshme po zbatojnë izolime 10-ditore.

“Është periudha më e vështirë për ne. Nuk kam shkarkuar asnjë dhe aktualisht kam shumë vështirësi të mbështes veten me fondet rezervë. Nuk do të kemi punë gjatë festave pasi dyqani do jetë i mbyllur”, u shpreh Jose Domingos, pronar dyqani.

Situatë jo e mirë edhe në Meksikë. Bilanci i jetëve të humbura nga Covid-19 në këtë shtet u rrit me 60% pas një rishikimi të të dhënave. Kjo e çoi numrin total të viktimave në mbi 321 mijë, duke e renditur Meksikën si shtetin e dytë me bilancin më të rëndë nga pandemia koronavirus, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës./ Opinion.al

Pas