Bota

Koreja Veriore lëshon raketë pasi paralajmëroi përgjigje të ashpër ndaj SHBA-sëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:50 - 17/11/22 |
Opi Nion

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike me rreze të shkurtër të enjten, tha ushtria e Koresë së Jugut, disa orë pasi kërcënoi se do të lëshonte përgjigje ushtarake “më të ashpra” ndaj SHBA-së dhe aleatëve të saj, Korenë e Jugut dhe Japoninë.

Raketa balistike u lëshua nga zona bregdetare lindore e Ëonsan në orën 10:48 të mëngjesit me kohën lokale, tha në një deklaratë Shefi i Shtabit të Koresë së Jugut.

Ai u shpreh se Koreja e Jugut ka rritur mbikëqyrjen e saj duke ruajtur një gatishmëri ushtarake dhe një koordinim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara.

Koreja e Veriut deklaroi më parë se disa nga testet ishin simulime të sulmeve bërthamore ndaj objektivave të Koresë së Jugut dhe SHBA-së.

Më herët të enjten, ministri i jashtëm i Koresë së Veriut Choe Son Hue paralajmëroi se një marrëveshje e fundit SHBA-Kore e Jugut-Japoni do t’i linte tensionet në Gadishullin Korean “më të paparashikueshme”.

Deklarata e Choe ishte përgjigja e parë zyrtare e Koresë së Veriut ndaj samitit trepalësh të presidentit Joe Biden me homologët e tij koreano-jugorë dhe japonezë në Kamboxhia të dielën. Në deklaratën e tyre të përbashkët, të tre liderët dënuan me forcë testet e fundit të raketave të Koresë së Veriut dhe ranë dakord të punojnë së bashku për të forcuar parandalimin.

Në samit, Presidenti Biden ripohoi angazhimin e tij për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe Japoninë, duke përfshirë armët bërthamore./Opinion.al

 

Pas