Bota

Kontrolli për armët bërthamore,SHBA-ja dhe Rusia vendosin javën e ardhshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:18 - 20/06/20 |
el ida

Përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara dhe të Rusisë do të takohen javën e ardhshme në Austri, për të biseduar për kontrollin e armëve.

I dërguari i SHBA-së, Mrshall Billengslea do të qëndrojë në Austri më 22 dhe 23 qershor, ku do të takohet me zëvendësministrin e Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, për të biseduar “për temat që kanë të bëjnë për kontrollin e armëve”, njoftoi Departamenti i Shtetit.

Në njoftim po ashtu thuhet se SHBA-ja e ka ftuar në këtë takim edhe Kinën “dhe e ka bërë të qartë se duhet që të tri shtetet të bisedojnë për kontrollin e armëve”.

Presidenti amerikan, Donald Trump vazhdimisht i ka bërë thirrje Kinës që t’i bashkohet SHBA-së dhe Rusisë në bisedimet për një marrëveshje për kontrollin e armëve bërthamore, që do të zëvendësonte marrëveshjen e arritur më 2010 të quajtur New START (Traktati për zvogëlimin e armëve strategjike).

Traktati New START, që vendos kufizime rreth vendosjes së armëve strategjike të SHBA-së dhe Rusisë në jo më shumë se 1,550 nga secili shtet, skadon në shkurt të vitit të ardhshëm.

Kina, që vlerësohet se ka rreth 300 armë bërthamore, vazhdimisht ka refuzuar ftesën e Trumpit, që t’i bashkohet bisedimeve./Opinion.al

Pas