-Teknologji

“Covid erdhi nga njeriu”, çfarë përmbante reklama që u fshi nga Facebook


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:51 - 20/06/20 |
el ida

Facebook ka hequr një reklamë që pretendonte se koronavirusi u krijua nga njerëzit, duke thënë se përhapte “dezinformata në lidhje me Covid-19”.

Reklama, e krijuar nga një parti e vogël politike në Mbretërinë e Bashkuar, sugjeroi që një studim mbi një vaksinë të mundshme të koronavirusit gjeti “prova se virusi ishte i bërë nga njeriu”. Por punimi shkencor me të cilin reklamimi ishte i lidhur nuk kishte pretendime të tilla.

Para se të hiqej, reklama kishte marrë disa mijëra shikime, kryesisht nga përdoruesit e Facebook në të 50-tat dhe më të vjetër. Teoritë e komplotit në lidhje me origjinën e virusit janë duke bërë xhiro në mediat sociale që nga fillimi i shpërthimit të pandemisë.

Ato janë hedhur poshtë nga shkencëtarët që thonë se sekuencat e gjenomit tregojnë se virusi erdhi nga kafshët dhe nuk është krijuar nga njerëzit./Opinion.al

Pas