Kryesore

Konstituohet Kuvendi i ri në Kosovë, Glauk Konjufca zgjidhet kryetar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:44 - 22/03/21 |
Opi Nion

Është konstituar sot Kuvendi i ri i Kosovës i dalë nga zgjedhjet e parakohshme të  cila u zhvilluan në 14 shkurt.

Bëhet me dije se Glauk Konjufca i propozuar nga Vetëvendosja dhe lista ”GUXO” është zgjedhur kryetar i Kuvendit me 69 vota pro.

Gjithashtu sot janë zgjedhur dhe nënkryetarët e Kuvendit. Nënkryetarët janë: Saranda Bogujevci nga LVV, Bedri Hamza nga PDK dhe Kujtim Shala nga LDK me 107 vota pro dhe 6 kundër.

Kujtokjmë që dhe vitin e kaluar ishte Konjufca që u vendos në këtë pozitë, por LDK kërkoi me ngulm që të vendoset Vjosa Osmani e cila e zhvendosi Konjufcën ministër të jashtë.

Pas