Aktualitet

Konfirmohet data e negociatave Turqi-Greqi, ku do të takohen palët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:33 - 11/01/21 |
Semiljana Azizi

Greqia dhe Turqia do të rinisin negociata më 25 janar 2021.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Jashtme e Greqisë, transmetojnë mediat greke. Bëhet fjalë për raundin e 61 të negociatave dhe ato nuk do të mbahen në Tiranë siç u shpreh kreu i ministrisë së Jashtme turke.

Por sipas njoftimit ndërmjetësimi pritet të zhvillohet në Stamboll.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu ka ftuar Greqinë për bisedime eksploruese, ndërsa nuk ka vonuar edhe përgjigja e Greqisë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Alexandros Papaioannou, duke iu përgjigjur një pyetje, tha në një deklaratë me shkrim, “Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka marrë asnjë ftesë deri më tani nga Ministria Turke e Punëve të Jashtme në lidhje me caktimin e një date për raundin e 61-të të bisedimeve hulumtuese ”

Deri më tani në media është aluduar se takimi ndërmjetësues mes palëve do të zhvillohej në Tiranë dhe se ky ishte një takim i nxitur nga kryeministri Rama. Reagime të tilla erdhën si pasojë e vizitave të fundit të kryeministrit në Turqi e më pas në Greqi, teksa shpesh ka theksuar se në të dyja këto vende janë diskutuar edhe për problemet rajonale.

Pas