Kryesore

Konferenca Ndërqeveritare, Rama: Ne nuk kemi humbur kohë, Shqipëria ka ecurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:13 - 19/07/22 |
Opi Nion

Sot mbahet në Bruksel Konferenca e Parë Ndërqeveritare, ku delegacioni shqiptar kryesohet nga kreu i qeverisë Edi Rama.

Kryeministri ka dhënë një deklaratë për mediet përpara nisjes së bisedimeve zyrtare në tryezën e Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave.

Ai ka theksuar se Shqipëria nuk ka humbur kohë duke pritur, por ka ecur para.

Rama: Vazhdon kjo ditë e kaq shumë pritur, tani me mbledhjen për dorëzimin e kornizës negociatore dhe për fillimin e drejtpërdrejtë të punës me negociatat formale.  Ajo që ka rëndësi të thuhet është se ne siç e kemi thënë më parë nuk kemi humbur kohë, nuk kemi pritur që të fillojnë formalisht negociatat për të shkuar më tutje. Kjo është arsyeja që Shqipëria sot hyn në 4 vendet e Ballkanit Perëndimor që negociojnë për anëtarësim, por në aspketin më të rëndësishëm të këtij procesi që është rendi ligjor dhe drejtësia jemi në pararojë të të gjithëve.

Pas