Politikë

Konferenca e Sigurisë/ Rama tregon gafën e Francës para Macron


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:28 - 15/02/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij në Konferencën e Sigurisë, që po mbahet në Mynih të Gjermanisë.

Rama ka zgjedhur që fjalimin ta nis me një batutë që ka shkaktuar të qeshura tek të pranishmit, ku ndodhet edhe Presidenti i Francës, Emanuel Macron .

Kryeministri tregoi incidentin e ndodhur në Paris, në ndeshjen Shqipëri-Andorra. Rama tha se francezët iu vunë shqiptarëve himnin e Andoras dhe pasi kuptuan gabimin, i kërkuan falje Armenisë se i kishin vënë himnin e gabuar.

“Faleminderit që nuk bërë të njëjtin gabim që bëre me disa të tjerë. Ndërkohë që po dëgjoja gabimet, që po bëje, po mendoja për ca gabime shumë më të mëdha. Kur Shqipëria luajti në Paris futboll, i vunë himnin e Andorës, të gjithë u çuditëm, dhe pastaj francezët e kuptuan se kishin bërë gabim, dhe pastaj i kërkuan ndihmë Armenisë, se i kishin vënë himnin e gabuar. Kështu që faleminderit, ka edhe më keq”, tha Rama./ Opinion.al

Pas