Aktualitet

Nis hetimi për lirimet e të dënuarëve me rrezikshmëri të lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:54 - 15/02/20 |
xhu lia

Një hetim do të nisë në të gjitha burgjet e vendit pas lirimit me kusht të disa të dënuarve me rrezikshmëri të lartë kriminale.

Është bërë e ditur se drejtoria e përgjithshme e burgjeve ka nisur inspektimin e të dosjeve për tri viteve të fundit, për të konstatuar nëse ka shkelje të kryera nga punonësit e edukimit apo të apo të sektorit juridik, që mund të kenë favorizuar të dënuarit për të përfituar lirinë me kusht.

Ky urdhër është firmosur nga kreu i burgjeve Agim Ismaili dhe më pas u është shpërndarë të gjitha IEVP në vend ku prej 10 ditësh, janë duke u inspektuar dosjet e të dënuarve që kanë përfituar nga lirimi me kusht.

Të gjithë punonjësit që do të gjenden me shkelje, do të kallëzohen penalisht në prokurori.

Gjatë kohëve të fundit gjykatat kanë liruar edhe tre dënuar me burgim të përjetshëm, Gert Gjenerali apo Endrit Dokle, ky i fundit ish-kreu i një prej fraksioneve të bandës së Durrësit.

Pas