Te Fundit

Kompania misterioze që fiton miliarda me bekimin e Pirros


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 24/09/15 |
b.f

Ka hije të forta dyshimi se një lojë jo e pastër po luhet në AKEP. ABC News ka investiguar dhe sjell fakte se në tregun e telefonise dyshohet për afera që kapin vleren e 100 milione eurove.

 

TIRANE- Një operator emrin Info-Telecom ka hyrë në treg. Kjo kompani, ndër të tjera ofron shërbimin e tranzitit kombëtar dhe ndërkombëtar të thirrjeve, duke devijuar një pjesë të trafikut nga kompanitë celulare.

Info-Telecom është një shoqëri e licensuar në vitin 2009 nga AKEP, por që dy vitet e fundit ka shënuar një rritje marramendëse, aq sa edhe kompani si Bill Gates do ta kishin zili.

Nga 3.6 miliardë lekë xhiro në vitin 2012, ajo shënoi bum një vit më vonë. Sipas të dhënave tatimore, Info-Telecom katërfishoi xhiron e saj në 2013-en duke arritur në 14.36 miliardë lekë, ç’ka do ta rendiste mes kompanive më të mëdha në vend. Për nivelin e xhiros, ajo zë vendin e 13-të duke lënë pas kompani të mëdha tregtare e prodhuese.

Vitin e kaluar, xhiro e Info-Telekom, falë ekskluzivitetit në tranzitin e thirrjeve arrin të bëjë një xhiro prej 15.6 miliardë lekë, duke kaluar kështu edhe xhiron e kompanisë më të madhe telefonike në vend, AMC, sot T- Mobile.

Por, këtë rritje marramendese dhe as emrin e shoqërisë, kryetari i AKEP, Pirro Xhixho nuk e ka përmendur gjatë raportimit në Komisionin Parlametar të Veprimtarve Prodhuese, kur foli për ecurinë e tregut të telefonisë.

Nisur nga dyshimet për favorizim të shoqërisë Info-Telecom nga AKEP, televizioni informativ ABC News po heton nëse aksionerët e kësaj kompanie, kanë lidhje edhe me një shoqëri që pritet të marrë një tjetër licencë të rëndësishme nga AKEP.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas