Kryesore

Komisioni i Ligjeve dëgjesë për 5 Majin, mungon Veliaj/ Bushka: Ka sjellë letërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 28/01/22 |
Opi Nion

Komisioni i Ligjeve ka nisur me debate dhe shkak është bërë mungesa e kryetarit të Bashkisë Tiranë. Ditën e sotme, Komisioni i Ligjeve kishte thirrur banorët e “5 Majit” në një seancë dëgjimore me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Por Veliaj nuk është paraqitur dhe kjo ka ngjallë debate mes përfaqësuesve të opozitës dhe mazhorancës.

Ka qenë Dhurata Çupi dhe Enkelejd Alibeaj, kanë kërkuar shtyrjen e mbledhjes deri në ardhjen e kryebashkiakut.

E shtyjmë deri sa të jetë kryetari i Bashkisë, është çështje mbijetese e banorëve“,-ka thënë Çupi.

Ndërsa Alibeaj është shprehur se Veliaj duhet të japë sqarime.

Ç’është ky që nuk begeniska as njerëzit, po as Kuvendin, të japë sqarime nëse është me ligjin, i themi ne, je me ligjin, ia themi dhe ne, shkresa të tilla ka lëshuar pa fund. Duhet të përballet me njerëzit, duhet të sqarojë, janë në hall, janë pa shtëpi dhe nuk ua ka shkaktuar tërmeti, por shteti, kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj“,-tha Alibeaj.

Në përgjigje të kërkesës së tyre, kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka tha thënë se kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka sjellë një përgjigje me shkrim.

I është përgjigjur duke sjellë përgjigje me shkrim. I ka përmbushur detyrimet e tij që i jep ligji, ka paraqitur informacione shteruese“,-tha Bushka.

Pas