Kryesore

Komisionet parlamentare do zhvillohen fizikisht,deputetët me vaksinë ose test PCR


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:38 - 04/10/21 |
Opi Nion

Është miratuar ditën e sotme në Konferencën e Kryetarëve propozimi i kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, për zhvillimin e mbledhjeve të Komisioneve Parlamentare fizikisht, dhe jo online.

Fillimisht ishte vendosur që, sipas rëndësisë disa Komisione të zhvilloheshin fizikisht dhe disa online për të shmangur grumbullimet në periudhën e pandemisë COVID-19, por ka qenë këmbngulja e Partisë Demokratike ajo që ka ndryshuar vendimin duke i kthyer të gjithë Komisionet fizikisht.

Sipas vendimit të firmosur nga Lindita Nikolla, deputetët të cilët do të marrin pjesë në mbledhjet e Komisioneve ose duhet të paraqesin certifikatë vaksinimi ose të kenë test PCR.

Projekt-vendimi:

I. Zhvillimin e mbledhjeve te komisioneve te perhershme te Kuvendit duke respektuar distancimin fizik te deputeteve dhe masat e tjera mbrojtese per parandalimin e perhapjes se infeksionit te shkaktuar nga COVID-19. Per te marre pjese ne mbledhjet e komisioneve deputeti dorezon prane sekretarise se komisionit c;ertifikaten e vaksinimit ose testin PCR negativ te kryer jo me vone se 48 ore perpara fillimit te mbledhjes.

II. Me dakortesine e kryesise se komisionit parlamentar mbledhjet mund te zhvillohet edhe ne distance nepermjet mjeteve te komunikimit elektronik, me terminal te pavarur deri ne perfundimin e gjendjes se epidemise se shkaktuar nga COVID-19.

III. Ngarkohet Sekretari i Pergjithshem per mbeshtetjen me burime njerezore dhe logjistike te nevojshme per te siguruar zhvillimin e mbledhjeve te komisioneve parlamentare dhe marrjen e masave mbrojtese te nevojshme per parandalimin e perhapjes se infeksionit te shkaktuar nga COVID-19.

IV. Ky vendim hyn ne fuqi menjehere.

Pas