Aktualitet

Komisioneri i ri për Zgjerimin: Mbetemi pro çeljes së negociatave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 09/12/19 |
Al Do

Komisioni Europian mbetet pro çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kjo është deklarata e komisionarit të ri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë në Komisionin Europian, Oliver Varhelyi.

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE sëbashku me homologët e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, kanë zhvilluar këtë mëngjes një mbledhje në Bruksel ku në fokus ka qenë zgjerimi.

Ky takim është organizuar në formën e një mëngjesi nga ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias për ti dhënë një shtysë perspektivës evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Shqipëria është përfaqësuar në këtë takim nga zv/Ministri i Jashtëm Gent Cakaj.

Komisioneri Varhelyi, i cili ka zëvendësuar Johanes Hahn, ishte gjithashtu i pranishëm në këtë takim. Në një postim në Twitter ai shkruan se kanë patur një takim konstruktiv dhe se KE mbështet pozicionin e për çeljen e negociatave pranverën e ardhshme.

/Opinion.al

Pas