Bota

Komandanti rus: Kontrolli i Ukrainës jugore u jep forcave ruse akses në Moldavi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:30 - 23/04/22 |
Opi Nion

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Integrimit Evropian të Moldavisë ka thirrur ambasadorin e Rusisë në Moldavi, pasi Rusia njoftoi të premten se ushtria e saj po synon të kontrollojë Ukrainën jugore dhe të hyjë në Moldavi, shkruan CCN.

Në një deklaratë, ministria moldave tha se “lidhur me deklaratat e përfaqësuesit të Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë shprehte shqetësim të thellë “.

Të premten, media shtetërore ruse tha se ushtria ruse po synon të vendosë “kontroll të plotë” mbi Ukrainën jugore në fazën e dytë të pushtimit të saj në Ukrainë.

Agjencia shtetërore e lajmeve TASS citoi komandantin në detyrë të Qarkut Qendror Ushtarak të Rusisë, Gjeneral Major Rustam Minnekaev, të thoshte se qëllimi ishte krijimi i një korridori tokësor midis rajonit lindor të Donbasit të Ukrainës dhe Krimesë. Ai shtoi se kontrolli mbi jugun e Ukrainës do t’u jepte forcave ruse akses në Transnistria, një shtet separatist në Moldavi, ku një kontigjent i forcave ruse është vendosur që nga fillimi i viteve 1990.

“Që nga fillimi i fazës së dytë të operacionit special, i cili filloi dy ditë më parë, një nga detyrat e ushtrisë ruse është vendosja e kontrollit të plotë mbi Donbasin dhe Ukrainën jugore, kjo do të sigurojë një korridor tokësor për në Krime,” Minnekaev. tha sipas TASS.

Ndërkohë Moldavia është përgjigjur: Deklaratat e bëra nga gjenerali rus ishin “të pabaza dhe kundërshtojnë qëndrimin e Federatës Ruse që mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Moldavisë, brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht”.

Ata shtuan se gjatë takimit me ambasadorin rus, zyrtarët moldavë përsëritën se Moldavia është një “shtet neutral dhe ky parim duhet të respektohet nga të gjithë aktorët ndërkombëtarë, përfshirë Federatën Ruse”.

Pas