Aktualitet

Kodi Zgjedhor/ Varhelyi: Do shkoj t’i shoh vetë gjërat në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:54 - 06/10/20 |
Opi Nion

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë, Oliver Varhelyi ka folur për e reformës zgjedhore në Shqipëri gjatë konferencës për paketën e zgjerimit të BE 2020 dhe Planin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor.

Varhelyi ka thënë se Brukseli po e ndjek me vëmendje reformën, ndërsa uroi që të mos kthehet në problem për të ndarë Tiranën nga Shkupi për konferencën e parë ndërqeveritare për negociatat.

Ai ka thënë se kur të mbërrij në Shqipëri do të njihet me detajet në lidhje me reformën zgjedhore në vendin tonë.

Po e shohim çështjen e reformës zgjedhore me sy të hapura mirë dhe do shkoj t’i shoh gjërat vetë në terren. Shpresoj që kjo mos të kthehet në një çështje për të ndarë të dyja vendet për konferencën e parë ndërqeveritare. Kjo vërtetë nuk do ishte mirë” theksoi Varhelyi.

Kujtojmë se ditën e djeshme Kuvendi votoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor, i cili ka ngjallur reagime të shumta. Eurodeputeti hungarez, nga partia Jobbik, teksa iu referua votimit të djeshëm, tha se “zgjedhjet e ardhshme në prill nuk do të jenë demokratike”./ Opinion.al

Pas