Politikë

Kodi Zgjedhor/ Revoltohet Kujtim Gjuzi: Nuk morët parasysh propozimet tona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:19 - 05/10/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme pritet që Kuvendi të votojë ndryshimet kushtetuese të Kodit Zgjedhor. Lidhur me këtë çështje ka folur në Kuvend deputeti Kujtim Gjuzi, i cili është shprehur kundër këtij votimi.

Gjuzi tha nga foltorja e Kuvendit se propozimet e 7 partive parlamentare nuk u morën parasysh nga mazhoranca dhe se ky kod nuk mund të votohet kështu siç është propozuar.

“Në qershor 7 parti politike ju dorëzuan amendamente për Kodin Zgjedhor, nuk e vutë ujin në zjarr. Mora pjesë edhe ë mbledhjen e komisionit të ligjeve ju vijoni të kontrolloni çdo gjë e më ndërprisni fjalën. Nëse nuk vendosni të zbatoni kërkesat e ODIHR që do komisionerë jo partiakë dhe do më shumë bashkëpunim mes palëve, ju po shkoni drejt diktaturës. Është përgjegjësia juaj në lidhje me çka kërkoj. Kolegët e mi propozuan që kryetarët të jenë në 12 prefektura, ky propozim është në konflikt të hapur interesi. Sot po shkojmë drejt një mashtrimi, PS të mos e votojë sot këtë Kod. Të mblidhet në një tryezë më e madhe që situata të mos jetë më e ndezur. Ndryshe do ketë kaq shumë probleme, përgjegjësinë për të cilën do ta mbani ju (Ruçit), që tani do jeni i propozuar në qarkun Fier. Në zyrë më keni thënë do i merrni parasysh të gjithë. Kjo është skandaloze”,- tha Gjuzi./ Opinion.al

Pas