Bota

Kina nis evakuimin e qytetarëve të saj nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:35 - 01/03/22 |
Opi Nion

Kina ka nisur evakuimin e qytetarëve të saj nga Ukraina, thanë mediat shtetërore.

Rreth 400 studentë me bazë në qytetin port të Detit të Zi të Odessa, dhe 200 të tjerë nga kryeqyteti, Kiev, u larguan nga vendi të hënën, sipas tabloidit shtetëror Global Times, i cili citon Ambasadën Kineze në Ukrainë. 1000 qytetarë të tjerë pritet të evakuohen në vendet fqinje të martën, shtoi ai.

Planet për fluturime çarter për të nxjerrë qytetarët kinezë u ndaluan gjatë fundjavës pasi luftimet u intensifikuan, shkruan CNN.

Ndryshe nga shtetasit nga shumë vende të tjera, shtetasit kinezë në Ukrainë nuk morën udhëzime për t’u larguar nga vendi përpara se të fillonte pushtimi rus. Përpara sulmit të Rusisë, zyrtarët kinezë kundërshtuan paralajmërimet nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj se një lëvizje agresive nga Moska ishte e pashmangshme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Wang Wenbin, mbrojti të hënën qasjen e Pekinit, duke thënë se ministria dhe Ambasada Kineze në Ukrainë “lëshuan paralajmërimet përkatëse të sigurisë në kohën e duhur”.

Sipas mediave shtetërore, në Ukrainë janë rreth 6,000 shtetas kinezë./Opinion.al

Pas