Bota

Shpërthimi në ndërtesën qeveritare në Ukrainë, 6 të plagosur mes tyre dhe fëmijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 01/03/22 |
Opi Nion

Të paktën gjashtë persona kanë mbetur të plagosur, pas shpërthimit të ndodhur mëngjesin e sotëm, në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, në Kharkiv.

Mësohet se mes të plagosurve është edhe 1 fëmijë.

Shpërthimi ndodhi pas një sulmi të trupave ruse në një ndërtesë qeveritare.

Shpërthimi shkatërroi ndërtesën qeveritare, sipas videove të incidentit të postuara nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës (MOFA) dhe zyrtarë të qeverisë ukrainase.

“Rusia po bën luftë në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare humanitare. Vret civilë, shkatërron infrastrukturën civile. Objektivi kryesor i Rusisë janë qytetet e mëdha që tani qëllohen nga raketat e saj”, shkroi Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës në Twitter të martën, duke shpërndarë një video që tregon atë që duket të jetë një sulm me raketa në ndërtesën e Administratës Shtetërore Rajonale të Kharkiv.

Një video e veçantë e postuar nga Kostiantyn Nemichev, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes së Kharkiv, tregoi pasojat e sulmit të supozuar, duke përfshirë pjesën e brendshme të ndërtesës e cila ishte kthyer në rrënoja.

Pas