Bota

Kina do të nisë një anije kozmike në Hënë, misioni i parë pas 44 vitesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:04 - 22/11/20 |
Al Do

Kina planifikon të nisë një anije kozmike pa pilot në Hënë këtë javë për të marrë shkëmbinj hënorë.

Sonda do të kërkojë të mbledhë materiale që mund të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë më shumë rreth origjinës dhe formimit të hënës. Misioni do të testojë aftësinë e Kinës për të marrë në distancë mostra nga hapësira, përpara misioneve më komplekse.

Kjo do të jetë përpjekja e parë nga çdo komb për të marrë mostra nga sateliti natyror i Tokës që nga vitet 1970.

Nëse është i suksesshëm, misioni do ta bëjë Kinën vendin e tretë që ka marrë mostra hëne, duke ndjekur Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Sovjetik dekada më parë.

Që kur Bashkimi Sovjetik zbarkoi Luna 2 në hënë në 1959, objekti i parë i bërë nga njerëzit që arriti në një trup tjetër qiellor, një pjesë e vogël e vendeve të tjera, përfshirë Japoninë dhe Indinë, kanë filluar misionet e hënës.

Në programin Apollo, i cili i vendosi njerëzit për herë të parë në hënë, Shtetet e Bashkuara zbarkuan 12 astronautë gjatë gjashtë fluturimeve nga 1969 deri në 1972, duke sjellë 382 kg gurë edhe dhe.

Bashkimi Sovjetik vendosi tre misione të suksesshme robotike në vitet 1970. I fundit, Luna 24, mori 170.1 gram mostra në vitin 1976 nga Mare Crisium, ose “Deti i Krizave”.

Sonda e Kinës, e planifikuar të nisë në ditët e ardhshme, do të përpiqet të mbledhë 2 kg mostra në një zonë të pa eksploruar më parë, në një fushë masive të njohur si Oceanus Procellarum, ose “Oqeani i Stuhive”. /Opinion.al

Pas