Aktualitet

Kim takon Krajën:Të ndiqet penalisht çdo korrupsion apo krim i organizuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:31 - 08/09/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri është takuar ditën e sotme me kreun e SPAK Arben Kraja.

Lajmin e ka bërë vetë të ditur ambasadorja e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se SPAK duhet të ndjekë korrupsionin pavarësisht se sa i fuqishëm, i pasur apo secilës parti i përket individi.

Gjithashtu Yuri Kim ka treguar arritjet e SPAK ku ndër të tjera, ka qenë dhe konfiskimi i mbi 70 milionë eurove të parave që qarkullonin nga veprimtari kriminale.

Status i plotë:

1/2 U takova me shefin e SPAK
@KrajaArben1
për të nënvizuar pritshmërinë që SPAK do të ndjekë penalisht korrupsionin dhe krimin e organizuar – pavarësisht se sa i fuqishëm apo i pasur, pavarësisht se cila parti. Me më shumë prokurorë dhe hetues të rinj të NBI, SPAK po jep gjithnjë e më shumë rezultate çdo ditë.

2/2 Që nga fillimi i vitit 2021, SPAK ka hapur 264 raste të reja (218 korrupsion + 46 organizata krim). 127 persona janë dënuar. Vendimet përfundimtare të gjykatës konfirmuan konfiskimin e € 70+ milion që tani i janë transferuar shtetit shqiptar. Hap pas hapi…

Pas