Bota

Kim Jong-un iu kërkon qytetarëve të konsumojnë më pak ushqim deri në vitin 2025


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:58 - 27/10/21 |
Opi Nion

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka paralajmëruar qytetarët që deri në vitin 2025 të konsumojnë më pak ushqim.

Paralajmërimi vjen pas krizës së urisë që ka përfshirë Korenë e Veriut pas mbylljes së kufirit me Kinën.

Kufiri mes dy shteteve u mbyll në janar të 2020 si pasojë e Covid, duke shërbyer si masë paraprake për mospërhapjen e virusit. Kërkesa për produkte ushqimore tejkaloi ofertën duke bërë që çmimet të rriteshin duke ndikuar seriozisht ekonomikisht ekonominë e vendit.

Qytetarët koreanë shprehen se e kanë të vështirë të përballojnë edhe këtë dimër, e jo të konsumojnë më pak edhe për 3 vitet e ardhshme.

“Situata e ushqimit tani është tashmë një emergjencë, dhe njerëzit po luftojnë me mungesat. Kur autoritetet u thonë atyre se duhet të konsumojnë më pak ushqim deri në vitin 2025… ata nuk mund të bëjnë gjë tjetër veçse të ndjejnë dëshpërim të madh”,-është shprehur një banor i qytetit Sinuiju për kamerat./ Opinion.al

Pas