Bota

Kim Jong-un i kërkon falje Koresë së Jugut për vrasjen e një zyrtari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:27 - 25/09/20 |
Al Do

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka lëshuar një falje personale për vrasjen e një zyrtari të Koresë së Jugut, thotë Seuli.

Kim thuhet se i tha udhëheqësit të Koresë së Jugut Moon Jae-in se “rasti i turpshëm” nuk duhet të kishte ndodhur.

Të hënën u raportua se një punonjës i departamentit të peshkimit në Korenë e Jugut u zhduk teksa patrullonte, rreth 10 km nga kufiri me Veriun.

Media e Koresë së Jugut tha se ai ishte divorcuar së fundmi dhe kishte probleme financiare.

Një anije patrullimi e Koresë së Veriut e gjeti burrin, i cili kishte veshur një jelek shpëtimi.

Ata vunë maska ​​gazi dhe e morën në pyetje në distancë përpara se të vinin “urdhrat nga një autoritet epror” që ai të vritej, tha Koreja e Jugut. Ai u qëllua për vdekje në ujë.

Koreja e Jugut thotë se trupat e Koresë së Veriut pastaj dogjën kufomën në det.

Nuk dihet se përse ai notoi drejt Koresë së Veriut. Qeveria e Koresë së Jugut ka thënë se ai mund të ketë qenë duke u përpjekur për t’u larguar në Veri, por familja e tij e ka mohuar këtë gjë.

Falja e Kim erdhi në formën e një letre dërguar Presidentit Moon, ku pranohet se incidenti nuk duhet të kishte ndodhur, sipas zyrës presidenciale të Koresë së Jugut, e njohur gjithashtu si Shtëpia Blu.

Kim e quajti atë një “rast të turpshëm” dhe tha se ndihej “shumë keq” për “zhgënjimin” e Presidentit Moon dhe popullit të Koresë së Jugut, tha Shtëpia Blu. Ky është komenti i parë zyrtar i Veriut mbi incidentin.

Veriu gjithashtu i dha Jugut rezultatet e hetimit të tij – ai tha se më shumë se 10 të shtëna u qëlluan në drejtim të burrit, i cili kishte hyrë në ujërat e Koresë së Veriut. Sipas tyre ai nuk kishte zbuluar identitetinn e tij dhe u përpoq të largohej.

Sidoqoftë Veriu këmbënguli se nuk e kishte djegur trupin e burrit por përkundrazi “materialin lundrues” që e mbante atë.

“Trupat nuk mund ta lokalizonin shkelësin e paidentifikuar gjatë një kontrolli pasi qëlluan dhe e dogjën pajisjen nën masat e parandalimit të sëmundjeve emergjente kombëtare,” tha një zyrtar i lartë i Koresë së Jugut në një konferencë, duke iu referuar materialeve së Koresë së Veriut.

Zyra presidenciale në Seul gjithashtu ka vendosur të publikojë letrat e fundit midis dy udhëheqësve.

Në to Kim Jong-un thotë se ai e kuptonte “më shumë se kushdo llojin e presionit dhe vështirësive” të kërkuara për të kapërcyer pandeminë e koronavirusit dhe dëmtimin nga tajfunet e fundit. Ishte “e vërteta e përzemërt” që ai ndau “dhimbjen dhe vuajtjen e njerëzve të Jugut”, shkruan ai. /Opinion.al

Pas