Bota

 Kievi kërkon një korridor në Mariupol: Le të jetë armëpushimi i Pashkëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:57 - 24/04/22 |
Opi Nion

Edhe në ditën kur festohen Pashkët Ortodokse, lufta në Ukrainë nuk ndalet. Luftimet midis pushtuesve rusë dhe forcave lokale vazhdojnë me intensitet në frontet e ndryshme të ofensivës së nisur nga Moska në Donbass, si dhe bombardimet e qyteteve, në jug të vendit, para së gjithash në Mariupol – qyteti martir i rrethuar që nga fillimi i konfliktit – dhe Odessa, ku ukrainasit i frikësohen gjithashtu mundësisë së një sulmi jokonvencional me armë kimike. “Sot, në Pashkë, pushtuesit rusë vazhdojnë të bombardojnë dhe tentojnë të sulmojnë fabrikën Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit, duke nisur sulme ajrore mbi kokat e fëmijëve”.

Kështu tha zëvendëskomandanti i regjimentit Azov, kapiteni Sviatoslav Palamar, në një fjalim video, siç raportoi një korrespondent i Ukrinform.

“Mos harroni, pikërisht tani që ndani imazhet e Pashkëve dhe shijoni armëpushimin, armiku po hedh bomba mbi kokat e fëmijëve të pafajshëm në Mariupol”, thotë Palamar, duke shtuar se rusët vazhdojnë “të lëshojnë sulme ajrore, topa zjarri, tanke. dhe armë detare”.

Një përpjekje e re për të hapur një korridor humanitar në Mariupol është duke u zhvilluar: Zëvendëskryeministrja Iryna Vereschuk njoftoi, në Telegram, fillimin e operacioneve duke filluar në orën 12 lokale  Këtë e raporton BBC në internet. Qytetarët që arritën të evakuoheshin do të dërgoheshin në Zaporizhzhia. Përpjekjet e kaluara për të hapur korridoret kanë dështuar, me Kievin dhe Moskën që akuzojnë njëri-tjetrin për përgjegjësi. Vereschuk paralajmëroi civilët, duke u kërkuar atyre që “të jenë të kujdesshëm dhe vigjilentë”. Rreziku – tha ai – është se rusët mund të organizojnë një “korridor paralel që çon në territoret ruse”.

Ndërkohë, Mykhailo Podolyak, një negociator i lartë ukrainas dhe këshilltar i Presidentit Zelensky, i kërkoi Moskës, sot në ditën e festës ortodokse, të pranojë një “armëpushim të vërtetë të Pashkëve”, “të hapë menjëherë një korridor humanitar për civilët” dhe të bie dakord për një “cikël të veçantë negociatash “për të lehtësuar shkëmbimin e ushtarakëve dhe civilëve. “Rusia po sulmon vazhdimisht Azovstal në Mariupol. Vendndodhjet e civilëve dhe ushtarëve tanë janë në shënjestër të bombardimeve të rënda ajrore, zjarri artilerie dhe një përqendrim intensiv të forcave dhe pajisjeve për sulmin,” shkruan Podolyak në Tëitter.

Sekretari amerikan i Shtetit dhe Ministri i Mbrojtjes Antony Blinken dhe Lloyd Austin do të mbërrijnë sot në Kiev, njoftoi dje presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. Megjithatë, administrata amerikane nuk e ka konfirmuar ende atë që, në lidhje me Pashkët Ortodokse, do të ishte vizita e parë zyrtare e zyrtarëve të qeverisë amerikane në Ukrainë që nga 24 shkurti, ditën kur filloi pushtimi rus dy muaj më parë./Opinion.al

Pas