Bota

Kievi do heqë skulpturën e epokës sovjetike që përkujton miqësinë mes dy vendeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:58 - 25/04/22 |
Opi Nion

Kievi do të heqë skulpturën e epokës sovjetike që ndodhet në qendër të kryeqytetit ukrainas që përkujton “miqësinë” midis dy vendeve, rusëve dhe ukrainasve. Lajmi është njoftuar të hënën nga kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

“Këtë javë ne do të çmontojmë një skulpturë prej bronzi të dy punëtorëve, të ngritur në 1982 “për të përkujtuar ribashkimin e Ukrainës me Rusinë”, tha Klitschko. “Tetë metrat e metalit të të ashtuquajturës “miqësia e dy popujve” do të hiqen nga qendra e Kievit”- vijoi ai.

Një hark titani në formë ylberi shtrihet mbi monumentin, i cili është vendosur në një pamje të përgjithshme piktoreske. Klitschko tha se harku – i quajtur fillimisht Harku i Miqësisë së Popullit – do të mbetet, por se do të riemërohet dhe do të theksohet me ngjyrat e flamurit ukrainas.

Pas