Aktualitet

Këshilli i BE: Të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:10 - 10/05/21 |
Opi Nion

Në datën 5 maj Këshilli i Bashkimit Europian i ka dërguar një letër pune delegacioneve të vendeve të BE përpara mbledhjes së sotme të ministrave të jashtëm të BE.

Në lidhje me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Këshilli i BE kërkon që për të dy vendet të nisin negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Këshilli i BE thotë se të dyja vendet duhet të vijojnë procesin e reformave, të cilat janë disa nga kushtet e rëndësishëm për anëtarësimin në BE,.

 ‘’Për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vetë procesi i pranimit në BE ka siguruar nxitja më e fortë për reformat dhe si e tillë, më shumë demokraci, stabilitet dhe prosperitet për të popullatat përkatëse. Tani është thelbësore që negociatat e pranimit të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të ecim përpara, së bashku me ruajtjen e vrullit të reformave në dy vende.’’- thuhet në paragrafin 21.2./ Opinion.al

Pas