Bota

Kërkohet një pronar për lokalin më të ftohtë në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:02 - 19/09/20 |
el ida

Lokali “Svalbar”, i pozicionuar në ish qytetin e minatorëve të Svalbard, vetëm 1000 km larg Polit të Veriut, “po kërkon” një pronar.

Bari i veçantë që iu ka shërbyer pije dhe ushqime për dekada eksploruesve më të fortë të Arktikut, është vendosur në shitje dhe çmimi i tij është vetëm 1 milionë euro.

Me temperaturat në dimër që arrijnë deri në -18 gradë Celsius, pub-i është një vend shumë i frekuentuar nga 3000 banorët e qytetit dhe 70 mijë turistët që vizitojnë arqipelagun e Arktikut.

Përpos klientëve të rregullt, banorët shprehen se edhe arinjtë kërkojnë të hyjnë në “Svalbar”, një nga pub-et më veriore të botës./Opinion.al

Pas