Aktualitet

Kërcënonin qytetarin në rrjetet sociale për t’i marrë 3 mijë euro, arrestohen 3 personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:10 - 13/10/22 |
Opi Nion

Tre  persona janë arrestuar nga policia pasi akuzohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kërcënuar në rrjetet sociale një të moshuar duke i kërkuar 3000 mijë euro.

Sipas policisë bëhet fjalë për 60-vjeçarin me inicialet H. P., 28-vjeçaren Xh. Gj., si dhe 42-vjeçarin S. A., të tre banues në Elbasan. Këta shtetas akuzohen për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në bashkëpunim.

Nga veprimet hetimore rezulton se 28-vjeçarja Xh. Gj. dhe 42-vjeçari S. A. kanë kërcënuar të moshuarin, për dhënien e shumës prej 3000 eurosh, ndërsa 28-vjeçari H. P. është porositur nga 2 të arrestuarit e tjerë, për të shkuar me automjetin e tij, me shërbim “Taxi”, për të marrë shumën e parave.

Ndërkohë, në gjendje të lirë është proceduar 25-vjeçarja A. H, e cila është bashkëshortja e shtetasit S. A., si e dyshuar e përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Uniformat blu kanë sekuestruar shumën e parave prej 3000 eurosh, 2 automjetet me të cilat leviznin të arrestuarit dhe 6 aparate celulare.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Pas