InstaBIZ

Këngët më të klikuara shqiptare, kryeson “Të ka lali shpirt”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:22 - 31/10/15 |
root

Silva Gunbardhi

Asnjë nga këngët shqiptare të viteve të fundit nuk ka mundur dot të kap shifrën e mbi 140 milion klikimeve, siç ka bërë këngëtarja Silva Gunbardhi me këngën, “Të ka lali shpirt”. E publikuar dy vjet më parë (18 janar 2013), ky projekt i Silva Gunbardhit dhe i të dashurit të saj, Dafi është dëgjuar në shumë vende te botës, prandaj dhe rezulton aktualisht kënga më e klikuar shqiptare në You Tube.

Tuna

Vera e vitit 2013, do të cilësohej si periudha e artë e Tunës. “Fenix” apo “Zogu më i mirë prej krejtëve”, siç njihet nga të gjithë ishte projekti që e rikthehu fuqishëm në treg Tunën. Kjo këngë numëron më shumë se 27 milion klikime dhe duhet thënë se me anë të saj, Tuna arriti të fitonte një shumë të majme parash, pasi turi Fenix i solli asaj shumë të ardhura. Me këtë këngë Tuna bëri publike edhe lidhjen e saj me reperin, Cozman.

 

Sinan Hoxha

Këngët e tij janë të gjitha të pëlqyera dhe të klikuara në You Tube, (“Bomba”, mbi 12 milion klikime, “Sytë blu”, mbi 7 milion klikime, “Lock e zemër”, mbi 7 milion klikime), ndërsa kënga “Gili Gili” e publikuar në 24 maj të 2013, numëron sot më shumë se 27 milion klikime.

Enca

Përpara një viti pushtoi të gjitha rrjetet sociale me këngën e saj, “A po t’pëlqen” dhe nëse i hedhim një sy këngës në You Tube, ajo numëron sot mbi 20 milion klikime. Kjo këngë e ka bërë Encën shumë të famshme jo vetëm në trojet shqipfolëse, por edhe në Arabi.

Adrian Gaxha

Bashkëpunimi i këngëtarit Adrian Gaxha me Florianin e vogël, rezultoi të ishte një sukses për rikthimin pas një kohe të gjatë në tregun të muzikor, të këngëtarit maqedonas. Ajo fitoi çmimin e internetit në Festivalin Kënga Magjike, ndërsa në You Tube ka më shumë se 19 milion klikime. Përveç Shqipërisë, Kosovës e Maqedonisë ajo është dëgjuar shumë edhe në Turqi.

“Tavolina” dhe “Shumë pis” mbi 18 milion klikime

Të dyja këto këngë kanë një këngëtar të përbashkët dhe ai është reperi, Ledri Vula. Këto bashkëpunime kanë rezultuar të suksesshme dhe numërojnë mbi 18 milion klikime. Kënga “Tavolina” ku reperi kosovar, këndon krah Ermal Fejzullahut dhe Lumi B, është publikuar në dhjetor të 2014, ndërsa “Shumë pis” me Era Istrefin ishte hiti i kësaj vere dhe jo më kot është dëgjuar dhe kënduar pa fund në diskoteka.

“S’jeno Mo”, “Love me”, “Premtimet” mbi 16 milion klikime

Janë të treja bashkëpunime (dhe vera e këtij viti mund të cilësohet si vera e dueteve) dhe  shumë të pëlqyera. Getoar Selimi & Majk, Elvana Gjata & Bruno si dhe Kida & Mozzik, kanë mbi 16 milion klikime dhe padyshim që tek 20-ta, do të mbërrijnë shumë shpejt.

https://www.youtube.com/watch?v=fLJGv_gBxgk

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas