Bota

“Kemi raketat më të mira në botë”, Putin: Do ta çojmë ushtrinë në 1.5 milionëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:02 - 22/12/22 |
Opi Nion

Takimi i presidentit rus, Vladimir Putin, me elitën e ushtrisë së tij, përtej retorikës kundër Perëndimit dhe justifikimin e ndërhyrjes në Ukrainë, që ai ende cilëson si “operacion special”, dha edhe detaje interesante nga pikëpamja ushtarake.

Putin deklaroi se ushtria ruse do të shtojë personelin e tij të përhershëm, pra përtej të mobilizuarve me detyrim në front, deri në 1.5 milionë ushtarë, duke tejkaluar kështu forcat amerikane. Vullnetarëve, presidenti i premtoi 195 mijë rubla secilit, rreth 2800 dollarë pesë herë mesatarja e pagës në vend.

Ministri i mbrojtjes Shoigu, që përtej kritikave të shumta mbetet ende në post duke treguar se miqësia e tij me liderin e Kremlinit eshte e padiskutueshme, deklaroi se do të ndryshojnë edhe parametrat e mobilizimit, nga 19 deri në 27 vjeç, në 21 me 30.

Një tjetër detaj interesant ishte plani i Putin për krijimin e njësive të reja, në vende të cilësuar si delikate, por që në fakt janë kërcënime të hapura, si në rastin e njësive që do të krijohet në kufi me Finlandën, vend që nga neutral ka aplikuar për anëtarësimin në NATO.

Pas