Bota

Karantinim vetëm për francezët, Parisi kritikon vendimin e Britanisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:38 - 29/07/21 |
Opi Nion

Franca është shprehur kritika lidhur me vendimin Britanisë për karantinimin e qytetarëve francezë si masë kundër përhapjes së COVID-19.

Ministër për Europën Clement Beaune tha se ky vendim është diskriminues, një kohë që për qytetarët e vendeve të tjera të BE Britania nuk kërkon karantinim.

Beaune  tha se vendimi nuk është i bazuar në shkencë dhe paralajmëroi me masa reciproke.

 “Është një vendim i tepërt dhe sinqerisht i pakuptimtë në baza shëndetësore. Kemi qenë, në kohë të ndryshme, në situata të vështira shëndetësore në Francë, dhe I kemi kuptuar disa nga fqinjët tanë që vendosën masa strikte sa I përket udhëtarëve nga Franca. Por këtë herë, autoritetet britanike hoqën karantinën e detyrueshme për çdo shtet europian, përveç Francës.  Kjo për shkak të variantit Beta, nëse e kuptoj mirë është ai i Afrikës së jugut, që përbën më pak se 5% të rasteve në Francë. Ne po u themi britanikëve, se në nivel shkencor dhe shëndetësor, nuk ka asnjë shpjegim për këtë vendim. Shpresoj të rishikohet sa më parë që të jetë e mundur. Do të vazhdojmë që të bëjmë presion, por nuk detyrojmë britanikët ta heqin karantinën e detyruar. Megjithatë jam në favur të vendosjes së masave reciproke.”, shprehet Clement Beaune./ Opinion.al

Pas