Rajoni

Mini-Shengeni, Vuçiç ftesë Kosovës: Bashkohuni,të mos gjemë justifikime


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:43 - 29/07/21 |
Opi Nion

Presidenti Aleksander Vuçiç ka deklaruar ditën e sotme se Serbia nuk do të ishte pengesë nëse ndonjë vend tjetër i rajonit kërkon të bashkohet me “Ballkanin e Hapur”. Në falën e tij Vuçiç nuk ka përjashtuar as Kosovën.

“Natyrisht të tjerët mund të bashkohen me këtë nismë, edhe në qoftëse do të kërkonin ndonjë lëshim nga Serbia. Në qoftë se juve nuk ju vjen mirë se si Serbia mund të jetë me Kosovën, atëherë vendoseni në një kuadrat të mos gjemë justifikime për bashkëpunimin. Mos të gjejmë justifikime që njerëzit të mos jetojnë më mirë. Bosnja, Mali i Zi nuk kanë probleme me ne nuk e di pse nuk marrin pjesë. Nëse ja dalim me sukses dhe e di që do jetë me pengës. Do kemi zero pritje në kufi që njerëzit të lëvizin lirisht. Jo, afatet zgjasin, por kjo do të bëhet e mundur për njerëzit. Të mos presin kur udhëtojnë, ne jemi të hapur për gjithçka. Nuk i them sheqeri është i mirë për trurin, mishi për muskujt, s’do të hash, mos hajde. Ne po bëjmë punën tonë. Na takon të rrisim ekonomitë e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë”, tha Vuçiç.

Kujtojmë se ditën e sotme është zhvilluar në Shkup Forumi Ekonomik teksa janë firmosur disa marrveshje mes shteteve të rajonit për lehtësimin e ndërveprimit të tyre.

Të pranishëm në Forum kanë qenë Zoran Zaev, Aleksandër Vuçiç dhe Edi Rama./Opinion.al

Pas