Aktualitet

Kancelari gjerman: Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut i duam si anëtarë të BEBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 16/07/22 |
Opi Nion

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka reaguar për miratimin e propozimit francez nga Parlamenti i Maqedonisë së Veriut.

Në një postim në rrjetin social “Twitter”, kancelari gjerman shkruan se ky miratim i hap rrugë mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare për çeljen e negociatave.

Në rrjetet sociale, Scholz shkruan se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria e kanë vendin në Bashkimin Europian.

Përshëndes votimin e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut që hap rrugën për konferencat e para të anëtarësimit në Bashkimin Europian të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Ne ju duam si anëtarë të BE-së dhe do të jemi pranë jush gjatë gjithë rrugës”, -shkruan Scholz./Opinion.al

Pas