Bota

“Kam turp nga vendi im”, këshilltari rus në OKB jep dorëheqjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 23/05/22 |
Opi Nion

Këshilltari i Rusisë ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i tij në Kombet e Bashkuara. The Guardian raporton se ai ka thënë se “kurrë nuk kam pasur kaq turp për vendin e tim” duke dënuar presidentin rus Vladimir Putin për luftën e tij agresive në Ukrainë.

Boris Bondarev, këshilltar i misionit rus në zyrën e OKB-së në Gjenevë, kritikoi ministrinë e jashtme ruse – ku ai ka punuar për 20 vjet, për gënjeshtra dhe joprofesionalizmit, raporton vëzhguesi i të drejtave UN Watch.

Në letrën e tij të dorëheqjes, ai shkruan se lufta kundër Ukrainës nuk është vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por gjithashtu, krimi më i rëndë kundër popullit të Rusisë.

“Për njëzet vjet të karrierës sime diplomatike kam parë kthesa të ndryshme të politikës sonë të jashtme, por kurrë nuk kam pasur aq turp për vendin tim sa më 24 shkurt të këtij viti. Lufta agresive e nisur nga Putini kundër Ukrainës, dhe në fakt kundër gjithë botës perëndimore, nuk është vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por gjithashtu, ndoshta, krimi më i rëndë kundër popullit të Rusisë, me një shkronjë të theksuar Z që kalon të gjitha shpresat dhe perspektivat për një shoqëri të lirë të begatë në vendin tonë.

Ata që e konceptuan këtë luftë duan vetëm një gjë – të qëndrojnë në pushtet përgjithmonë, të jetojnë në pallate pompoz pa shije, të lundrojnë me jahte të pakrahasueshme në tonazh dhe kosto me të gjithë Marinën Ruse, duke gëzuar fuqi të pakufizuar dhe pandëshkueshmëri të plotë. Për ta arritur këtë, ata janë të gatshëm të sakrifikojnë jetë. Mijëra rusë dhe ukrainas kanë vdekur tashmë vetëm për këtë”-shkruan ai.

Ai tha se puna e ministrisë së jashtme ishte bërë “thjesht katastrofike” vitet e fundit, duke shtuar: Në vend të informacionit të paanshëm, analizave të paanshme dhe parashikimeve të matura, ka klishe propagandistike me frymën e gazetave sovjetike të viteve 1930. Është ndërtuar një sistem që mashtron veten.

Ai ishte veçanërisht kritik ndaj ministrit të jashtëm rus, Sergej Lavrov, për të cilin tha se ishte kthyer nga një “intelektual profesionist dhe i arsimuar” në “një person që transmeton vazhdimisht deklarata kontradiktore dhe kërcënon botën… me armë bërthamore”.

“Sot Ministria e Jashtme nuk merret me diplomaci. Gjithçka ka të bëjë me luftënxitje, gënjeshtra dhe urrejtje. Ajo u shërben interesave të pak njerëzve, duke kontribuar kështu në izolimin dhe degradimin e mëtejshëm të vendit tim. Rusia nuk ka më aleatë dhe nuk ka asnjë për të fajësuar veç politikës së saj të pamatur dhe të konceptuar keq”.

Ai përfundoi duke thënë se nuk mund të vazhdonte më të punonte për Ministrinë e Jashtme dhe të ishte dëshmitar i kësaj lufte të përgjakshme dhe të panevojshme./Opinion.al

Pas