Kronikë

“Plumbi i artë”, SPAK në sitë pasurinë e të hetuarve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:52 - 23/05/22 |
Opi Nion

Shumat e mëdha të dhëna dhe premtuara për atentatet dhe ngjarjet kriminale të zbardhura nga Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxhaj, dy bashkëpunëtorët e drejtësisë, treguan sipas SPAK se këto grupe kriminale lëvronin të ardhura të shumta jashtë sistemit bankar, të krijuara nga aktiviteti kriminal dhe të paidentifikueshme.

Prokuroria e Posaçme përkrah hetimit penal për zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjeve kriminale, pritet të kalojë në sitë pasuritë e të 32 personave nën hetim dhe familjarëve e lidhjeve të afërta të tyre.

Kështu SPAK do të kërkojë informacion në bankat e nivelit të dytë dhe institucioneve të regjistrimit të pronave me synimin për identifikimin e çdo pasurie që është bërë burim për pagesat e tilla të majme.

Hetimi penal i regjistrura në Prill të këtij viti pas arrestimit të Nuredin Dumanit dhe mikut të tij Henrik Hoxhaj nxori në dritë vlera që shkonin nga 30 mijë në 500 mijë euro për ekzekutime, teksa pritet të shtrihet edhe në ngjarje të tjera që janë rrëfyer nga bashkëpunëtorët./Tv Klan

Pas