Kryesore

Jorida Tabaku: Qeveria i pagoi sot 191 mijë euro inceneratorit të Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 15/12/21 |
Opi Nion

Nënkryetarja e PD-së, Jorida Tabaku ishte në një dalje për mediat bashkë me kreun e PD, Lulzim Basha ka folur për inceneratorët dhe arrestimin e ish-ministrit Lefter Koka.

Ndërsa gjatë fjalës së saj, Tabaku tha se inceneratori i Tiranës ka marrë 191 mijë euro në kuadër të pagesave periodike nga fondet publike.

Sipas Tabakut, qeveria vijon të bëjë pagesa ndaj kompanisë që ka në pronësi inceneratorin e Tiranës, ndërhoqë duhet t’i pezullonte pagesat për të dy inceneratorët që vazhdojnë paguhen.

Ndërkohë që flasim inceneratoti i Tiranës ka marrë një pagesë prej 191 mijë eurosh, që do të thotë vazhdon historia e mbrojtjes politike. Mbulimi i parë që duhet të merrte qeveria ishte të pezullonte pagesat për të dy inceneratorët që vazhdojnë dhe paguhet. Në qoftë se këto pagesa vazhdojnë, në qoftë se kjo mbrojtje politike po i bëhet ministrave, kryetarëve të bashkive vazhdon, atëherë puna për ne është akoma më e rëndësishme, për ta vazhduar. Jo vetëm hetimin e çështjes së inceneratorëve”-tha Tabaku gjatë fjalës së saj.

Kujtojmë se një ditë më parë, SPAK arrestoi ish-ministrin Lefter Koka si edhe shpalli në kërkim Klodian Zoton dhe Stela Gugallja pasi zbuluan se nëpërmjet faturave fiktive i kishin zhvatur buxhetit rreth 3.6 milion euro, të cilat më pas i kaluan në formë ryshfeti Lefter Kokës për lehtësirat e krijuara gjatë licencimit dhe ndërtimit të inceneratorit të Elbasanit.

Pas