Bota

Johnson: S’është e lehtë për të gjetur një zgjidhje për përfundimin e luftës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:01 - 19/04/22 |
Opi Nion

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili u pyet në lidhje me krizën e Ukrainës ka thënë se nuk ka “një mënyrë të lehtë” për të gjetur një zgjidhje diplomatike ose të negociuar për t’i dhënë fund pushtimit rus në Ukrainë.

Deputeti konservator Geoffrey Clifton-Brown i tha Johnson: “Ajo që ai duhet të bëjë, nëse mund të sugjeroj, është të vazhdojë t’i japë Ukrainës armë mbrojtëse në mënyrë që ne të mund të tërheqim përfundimisht Presidentin Putin dhe Federatën Ruse drejt një marrëveshjeje paqeje, dhe më pas ai do të udhëheqë botën në marrjen e reparacioneve në mënyrë që një vend i madh të mund të rindërtohet?”

Johnson: “Ai ka plotësisht të drejtë. Kam frikë se tani nuk ka asnjë mënyrë të lehtë për të gjetur një zgjidhje diplomatike ose të negociuar.

“E di që Dhoma do ta kishte preferuar këtë, por mendoj se do të jetë shumë e vështirë, si të thuash, të ndërtojmë një rampë për Vladimir Putin dhe tani jemi në një logjikë ku thjesht duhet të bëjmë gjithçka që mundemi kolektivisht për të siguruar që Vladimir Putin të dështojë tërësisht në Ukrainë”./Opinion.al

Pas