Bota

“Jam imun ndaj Covid-19”,Twitter e klasifikon keqinformim postimin e Trump


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:55 - 11/10/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme presidenti i SHBA deklaroi përmes një postimi në “Twitter”se pas shërimit është imun ndaj COVID-19 dhe se tashmë as nuk mund të infektohet as nuk mund të infektojë të tjerët.

Por, kjo deklaratë është klasifikuar si keqinformim nga “Twitter” dhe për këtë arsye në këtë postim është vënë paralajmërimi  “Ky Tweet shkeli Rregullat e Tëitter në lidhje me përhapjen e informacionit të rremë dhe potencialisht të dëmshëm në lidhje me COVID-19. Sidoqoftë, Twitter ka përcaktuar se mund të jetë në interesin e publikut që postimi të mbetet i aksesueshëm.”

Pas