Bota

“Jam gati të vdes”,ish-presidenti ukrainas Poroshenko: Mos kini frikë nga Putini


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 26/02/22 |
Opi Nion

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se bota nuk duhet t’i besojë informacioneve që presidenti rus Vladmir Putin dhe zyra e tij po transmetojnë në lidhje me negociatat me Ukrainën pas pushtimit të vendit.

“Dua të pyes të gjithë shikuesit e CNN, të gjithë njerëzit e botës, me një kërkesë shumë të thjeshtë: Ju lutem mos i besoni Putinit. Mos i besoni Putinit. Dhe dy, mos kini frikë nga Putini,”-tha ai nga Kievi në një intervistë për CNN.

Poroshenko u pyet për refuzimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të pranuar një ofertë nga Shtetet e Bashkuara për evakuim nga kryeqyteti Kiev, sipas ambasadës së Ukrainës në Britani.

“Unë mendoj se tani është një moment vendimtar për kombin tim. Dhe çdo person merr një vendim për veten e tij,” tha Poroshenko për vendimin e presidentit aktual.

Poroshenko tha gjithashtu se është i gatshëm të vdesë nëse është e nevojshme dhe është krenar për popullin dhe vendin e tij.

“Nëse jam gati, për fat të keq, po. Unë e urrej idenë për të qenë vendi im i pushtuar dhe mendoj se ne duhet të bëjmë më të mirën për të mbrojtur kombin, për të mbrojtur kombin kundër agresorit rus, padyshim të sjellë rrezikun … Të gjithë jemi këtu, – tha ai, duke treguar trupat mbrojtëse pas tij, – të gjithë të rinjtë dhe të moshuarit e kuptojnë plotësisht se ne e kemi këtë rrezik.

“Pjesa më e madhe, po marrin një vendim për të marrë pushkën dhe për të mbrojtur kombin. Jam krenar për këta njerëz. Jam krenar për këtë vend. Dhe jam krenar që jam ukrainas,”-tha ai./Opinion.al

Pas