Aktualitet

Ja kush është pronarja e makinës së djegur, pronare e një lokali bastesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:13 - 19/09/18 |
el ida

Gruaja të cilës i dogjën makinën natën e të martës në Shkodër është pronare e një lokali bastesh në këtë qytet.

Persona ende të paidentifikuar e kanë spërkatur automjetin me benzinë dhe më pas i kanë vënë flakën, duke e dëmtuar pjesërisht. Paraprakisht, policia ka dyshime se ngjarja mund të ketë motiv konkurrencën, por nuk përjashtohet as pista e një hakmarrjeje të mundshme nga ndonjë person që ka humbur sasi lekësh në pikën e basteve sportive. Sipas burimeve nga grupi i hetimit, nuk përjashtohet as pista e ndonjë konflikti personal të vetë pronares, ndonëse nuk ka asnjë provë rreth kësaj.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Vojo Kushi” rreth orës 01:30. Policia vendore e Shkodrës ka marrë një telefonatë në sallën operative se një mjet ishte në flakë. Menjëherë në vend mbërritën blutë, por edhe forcat zjarrfikëse, të cilat bënë të mundur shuarjen e flakëve. Sipas të dhënave të Policisë, mjeti tip “Ford” me targë AA 368 RA, ka qenë i parkuar në anë të rrugës “Qemal Draçini”, kur persona ende të paidentifikuar e kanë spërkatur me lëndë djegëse dhe më pas i kanë vënë flakën me qëllimin për ta djegur.

Sipas burimeve, makina në fjalë është në pronësi të shtetases Arjana Lukaj, nga fshati Stajkë i Bashkisë Vau Dejës, por prej disa kohësh ajo jetonte në një pallat në lagjen “Vojo Kushi”, shumë afër vendit ku u dogj makina e saj. Shtetasja Arjana Lukaj është marrë në pyetje nga Policia dhe ajo në deklaratat e para pretendon se ngjarja është e qëllimshme. Sipas saj, persona që ende nuk i di se kush janë i kanë vënë flakën makinës së saj, me qëllimin për t’i dhënë një mesazh kërcënues.

Kjo ngjarje, sipas pronares së makinës mund të ketë lidhje me biznesin ku ajo është e përfshirë, një lokal dhe baste sportive në afërsi të bustit të Prekë Calit në Shkodër. Për policinë, pronarja e mjetit ka dhënë disa versione sa u përket arsyeve të djegies së makinës së saj, por pa përmendur emra konkretë personash.

Policia ende nuk ka rënë në gjurmët e autorit, ndërsa po punon për identifikimin dhe kapjen e tyre.

 

 

 

Pas