Sport

Italia po planifikon vendosjen e VAR kundër racizmit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:51 - 18/10/19 |
Opi Nion

Vetëm pak ditë më parë u regjistrua një incident në ndeshjen Bullgari-Angli, e vlefshme për eliminatoret e Europianit. Tifozët bullgar kanë bërë thirrje raciste ndaj lojtarëve të Anglisë, duke bërë që institucionet e futbollit ta dënojnë këtë akt si dhe të marrin masa që kjo ngjarje të mos përsëritet.

Mësohet se Federata Italiane e Futbollit po shqyrton mundësinë për të aplikuar sistemin VAR edhe për koret raciste.  Presidenti, Gabriele Gravina, nëpërmjet një komunikimi, u shpreh se nëse e gjitha kjo është një anomali, do të përdoret për të identifikuar dhe ndëshkuar në kohë reale çdo individ që cenon të drejtat e futbollistëve dhe jo vetëm.

“Duhet të jemi të gjithë të bashkuar dhe nën një zë për të dëbuar racizmin nga kompeticionet tona”-tha Gravina./ Opinion.al E.Xh.

Pas