Bota

Italia pezullon vaksinimin me AstraZeneca për personat nën 60 vjeç


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:57 - 12/06/21 |
Opi Nion

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdor më për persona nën 60 vjeç në Itali. Të gjithë personat nën 60 vjeç që kanë marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca, dozën e dytë do marrin vaksinën Pfizer ose Moderna.

Ky vendim vjen pasi  një 18-vjeçar humbi jetën në Itali pasi ishte vaksinuar me AstraZeneca. Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza tha se vendimi për të vaksinuar me AstraZeneca vetëm personat mbi 60 vjeç  do të ketë një efekt në fushatën e vaksinimit, teksa theksoi se në korrik dhe gusht situata do të përmirësohet.

Sipas një raporti të publikuar këtë javë, AIFA tha se incidenca e mpiksjes së gjakut pas vaksinimit ishte rreth një në 100,000 të vaksinuar, kryesisht nën 60 vjeç.

Pas