Bota

“Italia më keq”, Eurostat: Popullsia evropiane në rënie, në vendin e dytë FrancaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:08 - 11/07/22 |
Opi Nion

Pas rënies së parë në vitin 2020, popullsia evropiane, vazhdoi të ulet edhe në vitin 2021, duke kaluar nga 447 milionë në 1 janar 2021 në 446.8 milionë më 1 janar 2022. Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave, Eurostat, rënia më e keqe -253,000 banorë u regjistrua në Itali, e ndjekur nga Franca me -185,900 dhe Polonia -185,800 banorë.

Ndryshimet natyrore negative, që janë më shumë vdekje sesa lindje, e kaluan migrimin neto pozitiv për vitin e dytë, me shumë gjasa për shkak të ndikimit të pandemisë, shpjegon Eurostat.

Pas