Kronikë

Itali/U gjetën të masakruar në valixhe,në kërkim djali i çiftit nga Vlora


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:28 - 17/12/20 |
Doriana Çepunaj

Detaje të reja janë zbardhur nga mediat italiane për çiftin nga Vora, Shpëtim dhe Teuta Pasho, që u gjetën të copëtuar në katër valixhe të premten pranë autostradës Firence-Pisa-Livorno.

Corriere della Sera shkruan se 2 nëntorin e vitit 2015, ditën e zhdukjes së tyre, çifti Pasho kishte shkuar në burgun Sollicciano për të marrë të birin, Taulant Pasho,  që atë ditë do të lirohej, pasi kishte vuajtur dënimin 4-vjeçar.

Tashmë, shkruan media italiane është shpallur në kërkim në të gjithë botën Taulanti 33 vjeç, pasi dyshohet se është personi i fundit ose një nga personat e fundit që ka takuar prindërit e tij, Shpëtimin dhe Teuta Pasho, 62 dhe 60 vjeç, kur ishin ende gjallë.

Hetimet

Sipas hetuesve, Taulant Pasho mund të jetë çelësi për të zbuluar misterin e vdekjes së prindërve të tij që mbërritën nga Shqipëria për ta takuar dhe u zhdukën në të njëjtën ditë kur djali i tyre fitoi lirinë.

Hetimet e kryera nga karabinierët e njësisë hetimore nën komandën e Nënkolonelit Carmine Rosciano, ndjekin disa drejtime. Një nga pistat ku po hetohet është një hakmarrje e mundshme ndaj Taulantit, një djali problematik, i cili mund të ketë pasur kontakte me krimin e organizuar.

Sipas Saverio Fortunato, rektori i Institutit Italian të Kriminologjisë, prapa ritualit të tmerrshëm të copëtimit të trupave, ekziston një mesazh drejtuar njerëzve pranë viktimave, të afërmve, anëtarëve të familjes ose miqve.

Trupat e tyre u gjetën të masakruar dhe copëtuar në katër valixhe në kopshtet dhe hendekët e Sollicciano. Valixhja e katërt u gjet dje, disa dhjetëra metra larg tre valixheve të tjera.

Mjekësia ligjore e Romës më vonë konfirmoi se mbetjet kockore i përkisnin babait. Ndërsa në lidhje me identitetin e nënës nuk ka ende prova shkencore që provojnë se është 55-vjeçarja Teuta Pasho./Opinion.al

Pas