Bota

Itali/Sekuestrohen veshje false prodhuar në Shqipëri, Bullgari e Tunizi,vlera 8 mln euroBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:59 - 28/11/22 |
Opi Nion

Komanda Provinciale e Guardia di Finanza e Venecias, pas hetimeve të zhvilluara, ka ndërmarrë një operacion në lidhje me etiketimin e rremë “Made in Italy” të mbi 75,000 veshjeve, të prodhuara jashtë Italisë,  ndërsa mashtrimi arrinte një vlerë prej rreth 8 milionë eurosh.

Operacioni, nisi nga një kontroll rrugor në stacionin e shërbimit “Fratta Nord”, i vendosur përgjatë seksionit të autostradës A4.

Në kuadër të këtij operacioni një kamion që vinte nga Bullgaria dhe mbante një sasi të madhe veshjesh me shkrimin “MADE IN ITALY”, me flamurin italian apo me etiketën “FINEST ITALIAN FABRICS” u ndalua pasi u vërtetua origjina e tij.

Hetimet e mëvonshme, të koordinuara nga Prokuroria Publike në Gjykatën e Pordenones, bënë të mundur konstatimin se fazat e përpunimit, prodhimit dhe paketimit të veshjeve (siç u përmend, mbi 75,000 veshje, me vlerë rreth 8 milionë euro), të etiketuara me formulimi “Made in Italy” ose me referenca të dukshme ndaj frymës italiane (p.sh. ato mbanin shirita pëlhure me “TRICOLOR ITALIAN” ose formulimin “FINEST ITALIAN FABRICS”), kishin ndodhur jashtë Italisë, në kontrast me atë që përcaktohet në legjislacionin e sektorit.

Veshjet prodhoheshin dhe paketoheshin në Bullgari, Shqipëri dhe Tunizi, për t’u importuar më pas në Itali nga kompania me qendër në Brescia.

Në vijim, Autoriteti Gjyqësor kompetent lëshoi ​​dekrete të posaçme kontrolli dhe sekuestrimi ndaj mbi 400 objekteve tregtare, që operonin në të gjithë Italinë, klientëve të shtëpisë së modës Brescia dhe shitësve të veshjeve me indikacione të rreme.

Pas