Bota

Itali/Karantinë 10 ditë, vetëm 1 tampon negativ për t’u shëruar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:22 - 11/10/20 |
Opi Nion

Italia ka vendosur të reduktojë karantinën në 10 ditë dhe të mjaftohet me vetëm një tampon negativ për të cilësuar pacientët e shëruar.

Është ky vendimi i fundit i ekspertëve të komitetit teknik shkencor,që janë mbledhur sërish për të vlerësuar masat e reja ndaj koronavirusit.

Ndërkohë personat asimptomatikë që nuk arrijnë të negativizohen, në çdo rast pas 21 ditësh do të dalin nga karantina.

Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza ka konfirmuar ndalimin e festave private dhe shtimin e kontrolleve në këtë drejtim./Opinion.al

Pas