Bota

Itali/ 232 humbje jete dhe 13452 raste të reja me COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:29 - 21/02/21 |
Opi Nion

Italia ka raportuar sot 13452 raste të reja me COVID-19 dhe 232 viktima. Këto janë shifra më të ulta në krahasim me një ditë më parë ku u konfirmuan pothuajse 15 mijë raste dhe 251 viktima.

Rajoni më i goditur është sërish Lombardia, me 2514 raste, e ndjekur nga Emilia Romanja dhe Kampania.

Niveli i rasteve të reja mbetet në rritje, me 5.4%, por për momentin qeveria italiane ka refuzuar propozimin nga disa ekspertë për të kufizuar masat në të gjithë vendin, i shndërruar i tëri në nivelin e ashtuquajtur portokalli, që sheh mbylljen e restoranteve dhe bareve, dhe ndalimi i kalimit nga bashkia në bashki.

Sipas qeverisë “Draghi”, vendimet do të jenë të targetuar rast pas rasti, dhe nuk do të ndryshojnë në mënyrë të menjëhershme.

Ndërkohë, Italia që ka 2.8 milion të infektuar nga fillimi i pandemisë dhe po i afrohet pragut të 100 mijë viktimave totale./ Opinion.al

Pas