-Teknologji

Instagram bën ndryshimin e papritur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 18/07/19 |
Geljano Fataj

Pas Kanadasë, mbërrin dhe në Evropë. Instagrami, në Itali ka provuar që të mos tregojë më numrin e pelqimeve sesa “like” ka marrë një postim. Këtë do të mund ta shohë vetëm personi që e ka publikuar.

Nuk bëhet fjalë për një vendim përfundimtar, për momentin mbetet thjesht në nivel eksperimental. Qëllimi është që vëmendja të tërhiqet tek përmbajtja e postimit dhe jo tek numri i pëlqimeve që ka marrë.

Në krah të tij do të shkruhet vetëm që i “pëlqen një personi të caktuar dhe disa të tjerëve”. Se cilët janë ata, ky informacion do të mbetet i fshehtë.

Edhe vetë që individit që ka publikuar postimin do t’i duhet të klikojë butonin që tregon personat e tjerë, për të parë numrin total të “zemrave”.

“Ne duam që Instagrami të jetë një vend ku të gjithë të ndihen të lirë për të shprehur veten. Ajo që po përpiqemi të bëjmë është ti ndihmojmë njerëzit ta fokusojnë vëmendjen tek fotot dhe videot e postuara e jo tek numri i pëlqimeve që marrin”, tha Tara Hopkins, drejtuese e politikave publike të platformës sociale për Europën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën./ Opinion.al

Pas