Bota

India miraton vaksinën e parë të ADN-së në botë kundër Covid


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 21/08/21 |
Opi Nion

Rregullatori i Barnave në Indi miratuar për përdorim urgjent vaksinën e parë të ADN-së në botë.

Vaksina me tre doza ZyCoV-D parandaloi sëmundjen simptomatike në 66% të atyre të vaksinuar, sipas një studimi të përkohshëm të cituar nga prodhuesi i vaksinave Cadila Healthcare.

Firma planifikon të prodhojë çdo vit deri në 120 milionë doza të vaksinës së dytë vendase.  Vaksinat e mëparshme të ADN -së kanë funksionuar mirë te kafshët, por jo te njerëzit.

India ka kryer deri më tani më shumë se 570 milionë doza të tre vaksinave të miratuara më pare;  Covishield, Covaxin dhe Sputnik V. Rreth 13% e të rriturve janë vaksinuar plotësisht dhe 47% kanë marrë të paktën një dozë që nga fillimi i vaksnimit në janar.

Çfarë dihet për vaksinën e re indiane

Cadila Healthcare tha se kishte kryer provën më të madhe klinike për vaksinën në Indi deri më tani, duke përfshirë 28,000 vullnetarë në më shumë se 50 qendra. Kjo është gjithashtu hera e parë, pretendoi firma, që një vaksinë Covid-19 ishte testuar tek të rinjtë në Indi, ku ishin 1.000 njerëz që i përkisnin grupmoshës 12-18 vjeç. Vaksina u zbulua se ishte “e sigurt dhe tolerohet shumë mirë” në këtë grupmoshë.

Faza kryesore e tretë e provave klinike u krye në kulmin e valës së dytë vdekjeprurëse të virusit. Prodhuesi i vaksinave beson se kjo riafirmoi “efikasitetin e vaksinës kundër shtameve mutante”, veçanërisht variantin shumë infektiv Delta. Kjo është vaksina e parë e ADN-së njerëzore në botë kundër Covid-19.

Ekzistojnë një numër vaksinash të ADN -së të miratuara në SHBA, për shembull, për përdorim në kafshë, duke përfshirë një vaksinë për një sëmundje tek kuajt dhe një vaksinë të kancerit të lëkurës për qentë.

Sidoqoftë, më shumë se 160 vaksina të ndryshme të ADN -së po testohen në provat klinike te njerëzit në SHBA. Shumica i janë përkushtuar trajtimit të kancerit ekzistues, dhe një e treta e vaksinave ishin për trajtimin e HIV.

ZyCov-D është gjithashtu vaksina e parë indiane pa gjilpërë Covid-19.

Ajo administrohet me një injeksion të disponueshëm pa gjilpërë, i cili përdor një rrjedhë të ngushtë të lëngut për të depërtuar në lëkurë dhe për të dhënë goditjen në indin e duhur.

“Të kesh një vaksinë të ADN -së e cila punon kundër një infeksioni është një punë e madhe. Nëse jep mbrojtje të mirë kjo është diçka për të cilën India do të jetë krenare,” tha Dr Gagandeep Kang, një virologe dhe gruaja e parë indiane që u zgjodh Anëtare e Royal Shoqëria e Londrës./Opinion.al

Pas