Kryesore

Inceneratorët, PD kërkon informacion për aksidentin e Arben Ahmetajt në Kumanovë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:06 - 10/11/21 |
el ida

Partia Demokratike ka bërë publike disa nga kërkesat e saj lidhur me Komisionin Hetimor për Inceneratorët.

Sikurse shihet në dokumentin e bërë publik nga PD, ndër të tjera Ministrisë së Drejtësisë, i është kërkuar informacion lidhur me një aksident të ndodhur në  16 Korrik 2017, ku ngelën të plagosur Arben Ahmetaj dhe Mirel Mërtiri.

“Komisioni hetimor i kërkon Ministrisë së Drejtësisë “që t’i drejtohet autoriteteve gjyqësore të drejtësisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut për ndihmë juridike lidhur me aksidentin e datës 16.07.2017, pranë qytetit të Kumanovës, ku u përfshi ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe shtetasi shqiptar Mirel Mërtiri. Ndihma juridike e kërkuar konsiston në vënien në dispozicion të dosjes së plotë hetimore dhe gjyqësore që disponojnë autoritetet maqedonase lidhur me këtë çështje.”- thuhet në kërkesën për Ministrinë e Drejtësisë.

Ndër të tjera komisioni kërkon nga QKB të vendosë në dispozicion çdo dokument të shoqërisë Hermes H-Communication, për ortakët, administratorët etj, si dhe t’u përgjigjet pyetjeve se cilët janë pronarët përfitues të shoqërive që përfitojnë nga koncesionet dhe PPP i incineratorëve në Elbasan, Fier dhe Tiranë.

Komisioni hetimor i kërkon gjithashtu Ministres së Mjedisit “Vënien në dispozicion të objeksionit të ish-ministrit të Financave Z. Shkëlqim Cani lidhur me incineratorin e Fierit; dokumentat e dhënies së bonusit dhe projekti fitues; kërkesën e koncesionarit dhe miratimin tuaj për shitjen e kuotave të kompanisë fituese të projektit për inceneratorin e Fierit.”

Pas