Bota

Ikën ushtari i fundit i SHBA, talebanët “vjelin plaçkën e luftës”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:00 - 31/08/21 |
Opi Nion

Gjeneral Major Chris Donahue ishte ushtari i fundit amerikan që u largua nga Afganistani në bordin e një avioni C-17 më 30 gusht.

Ushtria amerikane publikoi të hënën fotografinë e tij si simbol i përfundimit të luftës 20-vjeçare të Shteteve të Bashkuara në vendin aziatik.

Sipas BBC, Gjeneral Major Chris Donahue është komandues i Divizionit të 82 -të Ajror. Ai u sigurua fillimisht që të gjithë trupat të dilnin të sigurt dhe i fundit u largua vetë.

Ndërkohë, me largimin e trupave të huaja nga aeroporti, talebanët morën plotësisht kontrollin e Afganistanit.

Në Twitter janë publikuar foto dhe video të talebanëve, që pas largimit të trupave amerikane  kanë marrë si “plaçkë lufte” armatime që ushtria amerikane ia kishte dhuruar asaj afgane.

Në pamjet që janë bërë virale shfaqen talebanët duke u futur në një hangar në aeroportin e Kabulit, për të kontrolluar helikopterët Chinook që amerikanët kishin lënë pas.

Pas